Pielęgnacyjne z oliwą z oliwek, mlekiem, miodem, masłem shea

Nic tak dobrze nie nawilża skóry jak składniki pochodzące z roślin i innych produktów naturalnych. Głównie chodzi nam o nawilżanie i odżywianie skóry, która szczególnie jesienią i zimą potrzebuje tego. Wydaje się, że mydło nie jest najlepszym kosmetykiem do pielęgnacji suchej często spierzchniętej skóry dłoni. Dzieje się tak dlatego, że w większości przypadków nasza woda płynąca z kranu jest twarda. Tym samym składniki mydła w zetknięciu z nią przeobrażają się w nieestetyczny osad widoczny często na wannie i wpływają niekorzystanie na skórę.

Dlatego produkuje się naturalne mydła z kozim mlekiem i kostki myjące z oliwą z oliwek oraz masłem karite. Składniki te doskonale natłuszczają skórę, zatrzymują w niej wilgoć, przyspieszają regenerację naskórka, a to jest szalenie ważne jeśli mydła używamy często w ciągu dnia. Jeśli tak jest to dobrze używać mydeł dobrej jakości. Cena za kostkę mydła kastylijskiego jest niewielka w porównaniu z korzyściami jakie się w zamian otrzymuje. Natomiast mydła marsylskie to coś w rodzaju naszego Białego Jelenia, mydła w większości szare lub białe produkowane z dodatkiem lawendy, oliwy lub olejku arganowego. Produkowane wyłącznie ręcznie z naturalnych składników.

Zrób mydło kastylijskie w domu!
potrzebne składniki:
1,5 szklanki dobrej jakościowo oliwy z oliwek
soda kaustyczna- 90 g można zakupić w hurtowniach i sklepach chemicznych– używa się jej także do wytwarzania mydła sodowego
napar ziołowy na przykład z zielonej herbaty 0,5 szklanki
drobinki kawy, olejek eteryczny z drzewa herbacianego

Do wykonania potrzebne będą rękawice i okulary ochronne a także garnek tylko do robienia masy mydlanej i słoik.
Do słoika ustawionego w zlewie wlewamy napar z herbaty. Następnie dodajemy do niego bardzo powoli sodę kaustyczną. Całość nabierze temperatury pod wpływem reakcji chemicznej. Następnie na ogniu do ok. temp 40 oC należy podgrzać. Kiedy oba płyny będą mieć jednakową temperaturę można je połączyć wlewając napar z sodą do oliwy. Cały czas mieszamy całość drewnianą łyżką. Masa w miarę stygnięcia będzie gęstnieć. Wtedy dodajemy olejek eteryczny i kawę. Mieszamy wszystko a następnie szybko przekładamy do dowolnych foremek na mydło.

Z kolei mydła z dodatkiem wosku pszczelego i z propolisem mają właściwości antyseptyczne. Delikatniejszy zapach posiadają mydła z miodem i dodatkiem mleka.