Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/seo/public_html/840.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349

Warning: mkdir(): Disk quota exceeded in /home/seo/public_html/840.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 504
Mydło sodowe- jak zrobić | Ręcznie robione mydełka zapachowe

Proporcje na zwykłe mydło sodowe, z Kreta, popiołu, smalcu

Podstawowym składnikiem mydła sodowego jest wodorotlenek sodu- NaOH, potocznie nazywany sodą kaustyczną. Jest to środek w czystej postaci, silnie drażniący, dlatego na użytek domowy powinien być bezwzględnie przechowywany w szczelnie zamkniętych i dobrze oznaczonych pojemnikach. To istotny składnik, użytkowany do wyrobu różnego rodzaju mydła. Poza tym stosuje się go do produkcji barwników, świetnie udrożnia rury kanalizacyjne a także wykorzystywany jest w przemyśle spożywczym. Toteż mydła ogólnie dostępne w sklepach dzielą się na sodowe, twarde i białe, które cały czas pozostają w niezmienionej postaci, jeśli przechowujemy je w pokojowej temperaturze.

A drugi rodzaj to mydła potasowe miękkie- są to mydła szare. Dlatego robienie mydła z resztek Białego Jelenia, jest znacznie ułatwione, ponieważ jest to mydło miękkie, łatwe w obróbce, dobrze pieniądze się. Popularne mydło sodowe można zrobić domowym sposobem używając sody kaustycznej w odpowiednich proporcjach względem użytego oleju. W zależności czy robimy mydło z oleju roślinnego, czy też oliwy z oliwek trzeba dobrać odpowiednią do gęstości tłuszczu ilość wodorotlenku sodu.
Proporcje na mydło sodowe
750 g oleju słonecznikowego/ 91,13-97,20 NaOH
750 g oleju palmowego/94,84-101,16 NaOH
750 g margaryny/90,79-96,84 NaOH
750 g oleju z pestek winogron/ 86,74-92,52 NaOH

Robiąc mydło na chemię do szkoły trzeba pamiętać, że powstaje ono z reakcji kwasu z zasadą. Kwasy tłuszczowe łączą się z wodorotlenkiem sodu tworząc mydło w procesie zmydlania.

Receptura na mydło ze smalcu
Tłuszcz należy podgrzać. Sodę rozpuścić w wodzie destylowanej a następnie obie ciecze przy takiej samej temperaturze powoli połączyć. Następnie mydło należy w formie odstawić na 48 godzin. Domowa metoda robienia mydła na zimno natomiast mydło wytwarzane gorąco polega na zmieszaniu od razu wszystkich składników i podgrzewaniu ich w dużym naczyniu do odpowiedniej temperatury.
Do wytwarzania mydła stosuje się wodorotlenek sodu ale bez jego użytku także można wytworzyć mydło. Wytwarza się też mydło z popiołu spalonych roślin lub Kreta.